Wczoraj Polski Związek Pływacki opublikował, zatwierdzone przez Zarząd PZP, kryteria kwalifikacyjne na międzynarodowe imprezy mistrzowskie w 2025 roku w kategorii seniorów i juniorów. Szczerze mówiąc, patrząc jak późno powyższe zasady zostały zatwierdzone, spodziewałem się dużo większych zmian w proponowanych minimach. Szczególnie, że został powołany nowy trener Kadry Narodowej, mający duże doświadczenie w pracy poza granicami kraju. Można się było spodziewać więc, że część zasad stosowanych w innych krajach zostanie wprowadzona do naszych wewnętrznych kryteriów. Patrząc jednak na zatwierdzone zasady, nie sposób zauważyć jakichkolwiek zmian w stosunku do stosowanych w poprzednich latach. Tym bardziej dziwić może termin (6 lutego) podania minimów do publicznej informacji. Jedyną znaczącą nowością jest wprowadzenie słabszych minimów dla młodszych roczników, podczas kwalifikacji do Mistrzostw Europy Juniorów w Samorin (Słowacja). Od zawsze, najwięcej kłopotów i wątpliwości budzi system kwalifikacji do zawodów EYOF, z uwagi na limit zawodników z jednego kraju, którzy mogą wystartować w tych zawodach. W tym roku został zaproponowany inny system kwalifikacji, oparty ostatecznie na miejscu w rankingu europejskim w poszczególnych konkurencjach. Termin zamknięcia rankingu zostanie zaktualizowany w momencie podania przez PKOL dokładnego terminu zgłoszeń. Oby ten system kwalifikacji okazał się trafiony, bo w przeszłości, najwięcej pytań i dyskusji wzbudzały właśnie kwalifikacje do zawodów EYOF. Dziwnie wygląda zapis, dotyczący zgłaszania dodatkowych zawodów kwalifikacyjnych, w określonym terminie (1.02-04.05.2025), z dwutygodniowym wyprzedzeniem, ogłoszony w dniu 6 lutego.
Szczegółowe zasady kwalifikacji do imprez międzynarodowych dostępne są na stronie Polskiego Związku Pływackiego, pod linkiem:
https://polswim.pl/kategorie-komunikatow/kryteria
Zasady kwalifikacji to bardzo ważna sprawa w kontekście planowania cyklu szkoleniowego oraz osiągnięcia wysokiej formy podczas zawodów kwalifikacyjnych. Zdecydowanie jednak ważniejszą sprawą jest przedstawienie programów szkolenia Kadry Narodowej seniorów i juniorów przez trenerów kadry. Widzimy, że powołania na lutowe zgrupowania zostały opublikowane. Sądząc jednak po zwiększonym wyraźnie budżecie z Budżetu Państwa i FRKF, należy się spodziewać bogatego programu szkoleniowego. Szczególnie w kadrze seniorów, ponieważ w 2025 roku grupa ta objęta będzie tylko przygotowaniami do Mistrzostw Świata w Singapurze. Dokładny program przygotowań przedstawiony zostanie zapewne w niedługim czasie.