• 2025-04-15 23:46

Wstęp. Początek dyskusji.

ByPiotr Woźnicki

sty 19, 2025

Postęp człowieka zaczyna się od zdobywania wiedzy i doświadczeń. Tylko idąc tą drogą możemy rozwijać się w każdej dziedzinie życia. Bez rzeczowej dyskusji, wymiany poglądów nie będziemy się doskonalić.

Widząc brak szerszego forum do rozmów na tematy szkoleniowe, dotyczące pływania, zachęcam Was do aktywnego udziału w tym temacie.

Nie obawiajmy się rozmawiać i pytać. Tylko tak możemy się rozwijać.

Będziemy zamieszczać różne materiały szkoleniowe, ale chciałbym również, żeby tematy pojawiały się z Waszych propozycji.

Proszę o kontakt na adres mailowy p.woznicki@myswimming.pl

Rozwój cywilizacji, potrzeba doskonalenia się człowieka oraz jego dążenie do osiągnięcia mistrzostwa w każdej dziedzinie życia jest motorem rozwoju ludzkości. Dotyczy to także sportu oraz ludzi w nim działających. Chcąc sprostać coraz większym wymaganiom stawianym zarówno przez rywali, media oraz kibiców, poszukuje się ciągle nowych, bardziej doskonałych rozwiązań w technologii treningu, które pozwolą uzyskiwać wysokie wyniki sportowe. Chęć bycia najlepszym nie jest obca również pływakom i ich szkoleniowcom, chociaż środowisko wodne stawia tu specjalne – wyjątkowe wymagania. Dlatego z tym większą dokładnością i wprawą należy planować wielkość i strukturę obciążeń treningowych w pływaniu, uwzględniając przy tym także inne składowe systemu procesu szkolenia.

W ostatnich latach wyraźnie uwypukliła się tendencja zmierzająca do minimalizacji wielkości obciążeń treningowych realizowanych w wodzie. Dość monotonna praca treningowa charakterystyczna dla treningu pływackiego jest coraz mniej atrakcyjna dla przyszłych mistrzów i zmusza trenerów do bardzo głębokiej analizy programów szkolenia. Patrząc na współczesny świat, my trenerzy musimy również dokonać wszelkich starań aby trening pływacki nie był nudny. W takiej analizie i planowaniu treningu pomocne wydają się systematyczne badania, których wyniki mogą być korzystne dla poprawy efektywności treningu.

Ogromny postęp w technologii treningu, w oparciu o nauki biologiczne, ale także zastosowanie udogodnień związanych ze zmianą obowiązujących przepisów i dopuszczeniu nowych technologii w produkcji sprzętu pływackiego przyczyniają się do stałego rozwoju pływania i pokonywaniu kolejnych barier. Wydaje się jednak, że cały czas najistotniejsze dla rozwoju sportu pływackiego jest znalezienie odpowiedzi na pytanie – „dlaczego osiągnąłem sukces lub poniosłem porażkę”.

Mimo wielu teorii zmierzających do rozwiązania tego problemu wydaję się, że tylko wieloletnie obserwacje i płynące z nich wnioski mogą być motorem postępu i wpłynąć na rozwój wysokokwalifikowanych pływaków. Należy przy tym podkreślić, że trenerzy i zawodnicy powinni być świadomi, że tylko podniesienie jakości treningu zapewni jego wyższą efektywność, czyniąc go bardziej skutecznym. Jest to związane w głównej mierze z określeniem wielkości i rodzaju obciążeń treningowych i startowych, ale także z poprawą planowania i programowania szkolenia zmierzającą w kierunku optymalizacji procesu treningu.

Poszukiwania optymalnych rozwiązań dotyczących doboru i wielkości obciążeń treningowych powinny skłaniać każdego trenera do dokonywania analizy przygotowań do najważniejszych zawodów na poszczególnych etapach rozwoju zawodnika. Powinny być przesłaniem do poznania i gromadzenia obiektywnych informacji na temat realizacji procesu treningu, a w szczególności wielkości i struktury obciążeń treningowych, periodyzacji i kontroli treningu. Obok wartości poznawczych dane takie mają swoje ogromne znaczenie aplikacyjne. Nasz nowo otwarty panel dyskusyjny ma być platformą wymiany doświadczeń i poglądów w tym obszarze.

Zapraszamy do lektury, dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń.

Paweł Słomiński

Piotr Woźnicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *